Reissmuller Razanac smallČeská čtveřice v zářivě zelených čepičkách se představila v posledním závodě Evropského poháru v dálkovém plavání v Ražanacu v Chorvatsku. V přímořském letovisku nedaleko Zadaru dostala na desetikilometrové trati příležitost nastupující generace českých vytrvalců, která získala tři umístění v elitní dvacítce.

Na stratu závodu mužů na 10 km byli tři čeští reprezentanti, z nichž nejstaršímu Vojislavu Šterbovi je 23 let a Denis Borovka s Tomášem Reissmüllerem jsou stále ještě osmnáctiletí teenageři. Přesto ale mladí Češi ve vodách Jaderského moře ukázali své možnosti. Závod se jim povedl a v polovině trati byl ve vedení Denis Borovka, následovaný Německem Moritzem Bockesem a italským duem Giuseppe Ilario a Andrea Filadelli.

Ve druhé polovině trati se tempo stupňovalo a dopředu se propracovali zkušení plavci, mezi nimiž dominovali Italové, kteří z prvních šesti míst obsadili pět. Závod vyhrál o pouhé dvě desetiny sekundy Ivan Giovannoni před Andreou Filadellim. Italskou nadvládu narušil jen v cíli bronzový Mexičan Paulo Strehlke Delgado, který za vítězem zaostal téměř dvě sekundy. Od čtvrtého do šestého místa se pak seřadila další trojice Italů v pořadí Giuseppe Ilario, Dario Vernani a Pasquale Angelo Giordano.

Vojislav Štěrba uplatnil své zkušenosti a z českých nadějí dosáhl na nejlepší umístění, když se ztrátou necelých dvou minut na Giovannoniho obsadil velmi kvalitní 13. místo. Denis Borovka dohmátl jen o tři sekundy za Štěrbou na 16. pozici. Poslední z českých mužů Tomáš Reissmüller doplaval na 25. příčce.

Leontýna Trněná se v sedmnácti letech seznamuje se závody mezi ostřílenými vytrvalkyněmi. V Ražanaci se mladá česká plavkyně objevila v cíli na 19. místě. Poslední desítku sezóny Evropského poháru vyhrála medailistka z evropských a světových šampionátu v týmových závodech a na trati 25 km Lea Boy z Německa. Druhá skončila Lisa Pou z Monaka a třetí další německá plavkyně Jeannette Spiwoks.

Celkovou vítězkou Evropského poháru v dálkovém plavání se stala Francouzka Ines Delacroix, které díky velkému náskoku z předchozího průběhu sezóny stačilo dokončit závod v Ražanaci na 13. místě. Druhá byla Lisa Pou a třetí v Ražanaci čtvrtá Caroline Jouisse z Francie. Konečnému pořadí seriálu v kategorii mužů kraloval Andrea Filadelli z Itálie před Giovannonim a Nizozemcem Marcelem Schoutenem.

EP V DÁLKOVÉM PLAVÁNÍ                           RAŽANAC (CHORVATSKO)