Kratochvil stribro smallNa Paralympijských hrách 2024 v Paříži předvedl nevidomý plavec David Kratochvíl další působivý výkon. Získal stříbrnou medaili v mužském závodě na 100 metrů znak v kategorii S11, když dosáhl času 1:06.54. Zaplavaný čas byl pod hranicí předchozího paralympijského rekordu a jen těsně nedosáhl na zlatou medaili, kterou získal Mychajlo Serbin z Ukrajiny výkonem 1:05.84, což je i nový světový rekord.

David Kratochvíl se na znakové stovce nejprve objevil v dopoledních rozplavbách. Šestnáctiletý mimořádný talent se dočkal nejrychlejšího času ze všech účastníků, kterým se kvalifikoval do finále. V cíli rozplavby se časomíra u jeho dráhy zastavila na hodnotě 1:07.90 a plavec z obce Halže u Tachova si zajistil v Paříži své druhé finále.

David Kratochvíl si počínal ve finálovém závodě ví než nebojácně. V polovině trati vedl o 84 setin sekundy před Nizozemcem Dorsmanem a útočil na svou druhou zlatou medaili. Ve finiši pak v sobě našel nejvíce sil Mychajlo Serbin z Ukrajiny, který se dostal do cíle jako první v novém světovém rekordu 1:05.84. Kratochvíl zaostal za Ukrajincem o sedm desetin sekundy a bere skvělou stříbrnou medaili.

Kratochvíl se v pátek stal na trati 400 metrů volným způsobem paralympijským vítězem, včera skončil pátý na kraulové padesátce a dnes tedy absolvoval ve třech dnech už svůj šestá start, přičemž znaková stovka je jeho druhou hlavní tratí. „Je to skvělé. Jsem rád, že dva měsíce totálního masakru, který jsme absolvovali na paralympijské hry, byly k něčemu,“ těšil se v cíli David Kratochvíl, kterého čekají v Paříži ještě polohovka na 200 metrů a závody na 100 metrů prsa a motýlek. „Bylo by senzační zkompletovat kompletní sbírku medailí. To by byl brutál. Jsou to moje vedlejší disciplíny, ale dám do toho všechno,“ slibuje Kratochvíl.

Ve hře dnes byla také Vendula Dušková v polohovém závodě na 100 metrů ve třídě SM8. Při své třetí účasti na paralympiádě obsadila v rozplavbách celkové 11. místo, když zaplavala čas 3:20.35. V Paříži se 26letá plavkyně z Karlových Varů představí ještě dvakrát na tratích 400 metrů volný způsob a 100 metrů prsa.