Kratochvil start smallNevidomý David Kratochvíl nadále udivuje plavecký svět a v šestnácti letech poprvé vyhrál paralympijské hry! V Paříži na trati 400 metrů volný způsob ve třídě S11 předvedl fantastický závěr finálového závodu a zlatou medaili získal v novém evropském rekordu 4:26.34. Na stejné trati slavil před rokem titul mistra světa a v dubnu skončil na evropském šampionátu druhý.

V Paříži si David Kratochvíl svůj velký sen, když v šestnácti letech za sebou nechal všechny soupeře, včetně hlavního rivala Rogiera Dorsmana z Nizozemska, a může se radovat z úžasné zlaté medaile i evropského rekordu. Právě Nizozemec je hlavním Kratochvílovým vyzyvatelem. Loni český mladík Dorsmanovi vyfoukl titul mistra světa a na jaře ve Funchalu na mistrovství Evropy naopak zvítězil nizozemský plavec a zapsal i evropský rekord 4:26.57, ačkoli Kratochvíl dosáhl českého rekordu 4:33.78.

„To je úžasný pocit, protože já jsem to fakt nečekal. Jako opravdu jsem to nečekal a já byl před závodem nasazený jako druhý, takže medaile byla na dosah. Ale v hlavě jsem si tak nějak říkal, že do pátého místa, by to bylo skvělé. První paralympiáda, první start, byl jsem nervózní, ale nějak jsem to přetavil spíš v takovou výzvu. Povedlo se a já jsem celý závod hrozně chcípal a myslel jsem, že to nejede a pak mi taťka oznámil, že jsem vítěz, a to byl fakt super pocit,“ svěřil se pro Českou televizi šťastný David Kratochvíl.

Na paralympiádě ale opět k velké české radosti vládl David Kratochvíl. Český teenager se v průběhu finále držel v kontaktu za Dorsmanem na druhém a třetím místě a ještě 150 metrů před cílem měl ztrátu jeden a půl sekundy, aby se ale na poslední stovce rozjel k neskutečnému finiši. Dva bazény před koncem ztrácel Kratochvíl na Dorsmana dvě desetiny sekundy, ale co ukázal na posledních metrech, to nemá obdoby. Nizozemce totálně zničil brutálním nástupem a v cíli se český fenomén objevil přesně o 5 sekund dříve než Dorsman v čase 4:26.34, kterým o 23 setin sekundy posunul Nizozemcův evropský rekord. Výkon mladíka z obce Halže u Tachova je o více jak 7 sekund rychlejší než jeho český rekord z Funchalu. Tak obrovského zlepšení dosáhl David Kratochvíl během pouhých 4 měsíců!

„Taktika byla plavat první stovku rychleji, pak trošku zvolnit a pak úplně na max. Šel jsem tam do toho ale úplně na max celou čtyřstovku. A právě i tu poslední stovku, poslední padesátku jsem strašně umíral a myslel jsem si, že to je špatné, že jsem vytuhnul. Ale vydržel jsem to celou čtyřstovku, takže za to jsem fakt strašně šťastný. Je to masakr, protože to je 7 vteřin dolů. To fakt už není lehké na tady té úrovni, takže jsem strašně spokojený,“ popsal svůj zlatý závod David Kratochvíl.

David Kratochvíl bude na paralympiádě atakovat nejvyšší příčky i v příštích dnech, kdy má před sebou dalších pět startů. Mohl by tak navázat na mistrovství Evropy, na němž v dubnu získal celkem pět medailí, včetně zlata na znakové stovce.

„Už takhle jsem si splnil svůj životní sen, ale čeká mě ještě pět startů. Takže neusnout na vavřínech a půjdu do toho dál a uvidíme. Možná tam ještě něco cinkne,“ uzavřel své emotivní povídání u mikrofonu České televize čerstvý paralympijský vítěz David Kratochvíl.

Agáta Koupilová po včerejším 5. místě na kraulové dvoustovce přidala další finále, do něhož se ve třídě S5 kvalifikovala jako osmá v pořadí. Na poloviční trati opět předvedla parádní výkon a časem 1:28.30 obsadila 7. pozici. Obsazení na pódiu bylo úplně stejné jako ve včerejším finále na 200 metrů volný způsob. I dnes vyhrála Britka Tully Kearney, za níž pak doplavaly Iryna Poida z Ukrajiny a Italka Monica Boggioni. Do paralympiády dnes vstoupil i Tadeáš Strašík ve třídě SB9, který skončil v rozplavbách na 100 metrů prsa čtrnáctý.