ODM2024 banner 2

Jan Cejka 2Jan Čejka proměnil na MS v krátkém bazénu v Abú Zabí svou první účast ve finále na významné seniorské akci v český rekord a skvělé páté místo na trati 200 metrů znak. Jeho nové české maximum má hodnotu 1:49.93. Kristýna Horská plavala 200 metrů prsa své první světové finále a výkonem 2:20.70 obsadila 8. příčku.

Ranní český rekord Jana Čejky z rozplavby 1:50.50 se výborně pamatoval, ale český znakař si přál, aby se na tento výkon rychle zapomnělo a dosáhl na ještě kvalitnější čas. A povedlo se! Juniorský mistr světa na znakové padesátce z roku 2019 si po parádním představení, kdy se poprvé dostal v krátkém bazénu pod hranici minuty a padesáti sekund, připsal díky páté příčce nejlepší české umístění na šampionátu.

„Je to pro mě něco nového, protože to bylo moje první finále budu muset to skvělé umístění nějak zpracovat a vyrovnat se s tím. Takhle skvělý čas jsem rozhodně nečekal. Jak jsem říkal ráno, můj cíl byl zlepšit osobák a český rekord. Že se mi to povedlo o tak velký kus je skvělé. Jsem za to rád a jestli se budu pořád takto zlepšovat, tak to bude skvělé bude mě to bavit,“ zářil v cíli u mikrofonu Radiožurnálu Sport Jan Čejka.

Jan Čejka se dokázal během jediného dne posunout o 1.27 sekundy, když původní český rekord na znakové dvoustovce platný ještě před ranními rozplavbami byl 1:51.20.

20letý Čejka se finálové konkurence vůbec nezalekl a v první polovině závodu se pohyboval na čtvrté pozici. Jakýkoli nováčkovský ostych nechal na hotelu a neustále držel vysokou kvalitu svého výkonu. I když v třetí padesátce klesl na šestou příčku, tak v posledních dvou bazénech opět útočila a vybojoval vynikající 5. místo v českém rekordu 1:49.93 a od medaile dělila Čejku necelá sekunda.

„Z průběhu závodu si toho moc nepamatuju. Jedu bez přemýšlení, viděl jsem některé soupeře, a nakonec mě to i vyhecovalo, že jsem pak ještě zabral a asi i díky tomu je z toho tak dobrý čas,“ popsal stručně průběh závodu pátý znakař z mistrovství světa Jan Čejka.

Titul mistra světa získal polský znakař Radoslaw Kawecki. Za ním skončili druhý Američan Casas a třetí Diener z Německa.

Kristýna Horská letos nechyběla na žádné velké akci a v posledním závodě sezóny atakovala na 200 metrů prsa hranici vlastního českého rekordu, který jí nakonec unikl o 82 setin sekundy. Finálový výkon Horské i tak snese ta nejpřísnější měřítka. Horská začala na osmé pozici, po stovce byla sedmá a před závěrečnou padesátkou dokonce šestá. V napínavém finiši pak česká prsařka obsadila 8. místo.

„150 metrů se mi jelo fakt skvěle, ale konec dost bolel a poslední padesátka hodně štípla. Vytuhla jsem a cítila jsem, jak ta holka vedle mě zrychlila, dotahovala mě a pořád jsme se tak nějak přebíjely, až mě nakonec přehmátla. Ta poslední padesátka byla hrozně těžká, utahaná a bolavá,“ řekla po doplavání svého prvního světového finále Kristýna Horská

Zlato pro USA získala Emily Escobedo. Druhá byla Jevgenija Čikunova a třetí Britka Molly Renshaw.

Český tým se rozloučil se šampionátem třemi finálovými účastmi. Vedle dnešních finálových umístění Čejky a Horské obsadila Simona Kubová 7. příčku na znakové stovce.